Ще на початку 2020 року Кабінет Міністрів України подав на розгляд у Верховній Раді проект постанови «Про внесення змін до Порядку державної реєстрації, перереєстрації та зняття з обліку…» транспортний засіб. На даний момент проект вже розглянули і прокоментували Міністерства економіки, фінансів, інфраструктури та юстиції, а також Державна регуляторна служба. Документ описує кілька нововведень:

1. дистанційна реєстрація автомобілів.

Звучить зручно. Не потрібно йти в сервісний центр, щоб подати заяву на реєстрацію, перереєстрацію або зняття з обліку. Документообіг переходить в онлайн, а черги — в минуле. Але є і» ложка дьогтю”: прибираючи одні перешкоди, пропозиція Кабміну додає інші. Якщо ви задумали привезти пошкоджене авто з США, копії з Реєстру виданих сертифікатів вже буде недостатньо. Буде потрібно оригінал, а ще документи про первинну реєстрацію автомобіля. Їх потрібно буде попередньо перевести на українську мову і проставити апостиль в консульстві МЗС або акредитованих організаціях країни, де автомобіль стояв на обліку. Через це реєстрація автомобіля стане дорожчою на 150-200 євро. У разі недорогого лота таке нововведення вкрай відчутно позначиться на ціні.

2. “битки” з утилізаційним сертифікатом не можна буде поставити на облік.

У постанові йдеться: “документ, що засвідчує, що транспортний засіб підлягає утилізації, не є документом, який підтверджує реєстрацію транспортного засобу». Тобто, тайтл “утиль” не дає власнику право поставити машину на облік і водити її. Можна тільки розібрати на запчастини.

 

 

Побоювання навколо американських «Битків«, в основному, викликані» котами в мішку «і історіями про те, як»хтось витратив велику суму, а замість робочої конячки отримав діряве відро». Захисники постанови коментують: аварійні машини часто розвалюються через рік після покупки і далі або простоюють в гаражі, або створюють небезпеку для учасників дорожнього руху. До судів регулярно надходять позови про шахрайство «перекупок». А нововведення покликані зменшити ризики на дорозі і вберегти покупців від нечесних угод.

Але придбання машини на автоаукціоні-це не лотерея, а чіткий алгоритм, в якому можна розібратися і проконтролювати кожен етап. Чим уважніше ви ставитеся до покупки в цілому, тим менше шанс отримати «ляльку». Тобто, якщо ви ретельно вивчіть інформацію про продавця, дані та відгуки про роботу посередників, уважно підберете авто після дтп з США, і потім відновите його на перевіреному СТО — вас чекає суттєва економія на агрегаті і не один рік комфортного водіння.

Складність в інтерпретації проекту становить те, що зараз в документі не вказано, які тайтли потраплять під поняття «утиль»: тільки junk, parts only, scrap або salvage теж?

Дослівно» селвейдж ” — це врятоване майно, в документах його ще можуть позначати як rebuildable, тобто відповідний для відновлення. Автомобілю присвоюють сертифікат salvage, якщо він потрапив в ДТП або був викрадений; Страхова компанія оцінила збиток більше 50% від вартості цілого ТЗ, виплатила власнику відшкодування, а об’єкт відправила на торги. З цим типом документів на аукціони битих авто в США надходять майже 85% лотів, і автолюбителі з СНД регулярно їх купують. Salvage car-оптимальний лот для покупки: місцеві гравці беруть участь не дуже активно, а ймовірна економія для покупця з України (з урахуванням витрат на доставку і ремонт) становить до 50% від середньоринкових цін. Якщо биті машини з Америки та інших країн з сертифікатом salvage неможливо буде поставити на облік в Україні, то:

  • кількість доступних лотів в нижній і середній ціновій категорії різко скоротиться;
  • не можна буде заощадити за рахунок покупки битого авто;
  • виникнуть тіньові схеми ввезення машин, що призведе до нових, додаткових ризиків для покупців.

Відстрочка реалізації не передбачена. Тобто, якщо в проект не внесуть ніяких поправок, то постанова почне діяти відразу, як тільки її приймуть і опублікують у «віснику України». Але на практиці реалізувати це вкрай складно. Щомісяця з США в Україну відправляється близько 10 тисяч авто. Тобто, прямо зараз в дорозі знаходиться близько 40 тисяч одиниць транспорту — це якщо не брати до уваги агрегати, які ще не завантажені в контейнери. Якщо додати до цієї кількості машини, які вже прибули в країну, але поки не відремонтовані, то підсумкове число буде більш ніж значним. Більшість власників в судовому порядку почнуть оскаржувати постанову. Ймовірно, вони будуть формувати колективні судові позови, що призведе до постійних прецедентів з рішеннями на користь власників авто з США.

Виходячи з цього, ми вважаємо, що події можуть розвиватися за такими сценаріями:

1. можливо, проект не приймуть, вартість реєстрації авто не зміниться, як і умови ввезення.

2. малоймовірно: проект приведуть в дію без поправок, причому авто з сертифікатами «утиль» і salvage в їх числі не підлягатимуть реєстрації. В такому випадку, як і раніше будуть користуватися попитом цілі авто: «електрички», а також дорогі і унікальні моделі, яких немає на європейському ринку. А бите авто з США можна буде ввезти, заплатити податки і далі тільки розібрати або продати на запчастини. Або розглядати альтернативи, які однозначно будуть дорожче в порівнянні з нинішнім порядком ввезення та реєстрації. Наприклад, покупцеві доведеться:

 ◦ вибирати тільки серед лотів з clean title.
   ◦ відновлювати авто в Америці, переоформляти сертифікат в clear перед ввезенням.
   ◦ оформляти транзит через країни Прибалтики, там ремонтувати і потім ввозити.
   ◦ їхати в Грузію і купувати там вже відновлений «биток».

Ймовірно, з’явиться і платний,» Договірний ” спосіб оформлення відновлених автомобілів.

3. постанова набуде чинності з доповненнями і уточненнями, як в США і ЄС: транспорт з bill of sale, scrap, junk, non-repairable, cert of destruction не можна буде поставити на облік. А купити аварійний автомобіль в США з тайтлом salvage і після імпорту зареєструвати — можна. Цей варіант ми вважаємо найбільш вірогідним.

Можливість віддаленої реєстрації транспортних засобів-логічний крок щодо спрощення процедури. У 2019 році запустили спеціалізовані сервісні центри МВС, до 2020 їх обладнали касами і банківськими терміналами. Власнику машини необов’язково звертатися за місцем прописки або проживання. Перехід в онлайн – лише питання часу.

Введення правил реєстрації, які перевірені іншими країнами, теж виглядає очікуваним. Але жорсткість правил для постановки на облік «Битків» з США однозначно призведе до їх подорожчання для кінцевого споживача.

 

За даними митної статистики, за перше півріччя 2020 року в Україну імпортували легкові авто та інші моторні ТЗ (за кодом 870323) на суму 1,46 млрд доларів. З них 306,59 млн доларів склали агрегати з США. На сьогодні це найвигідніший спосіб імпорту, особливо якщо мова йде про «битках». Америка знаходиться в ТОП-3 країн, з яких Україну надходять вживані ТЗ.

 

 

весь імпорт ТЗ за перше півріччя 2020 р.

імпорт ТЗ із США за перше півріччя 2020 р.

 

Згідно даним Укравтопрома, протягом перших двох кварталів 2020 року в Україні зареєстрували понад 139 тисяч б/у машин. Кількість зареєстрованих “старих” авто вчетверо перевищує кількість куплених нових.

 

 

Навряд чи ця статистика і рівень економії залишаться колишніми після прийняття нової постанови. Якщо ви не хотіли б обмежувати себе у виборі транспортних засобів і платити більше, то можете підписати петицію і запобігти прийняттю постанови «Про внесення змін до Порядку державної реєстрації, перереєстрації та зняття з обліку автомобілів…».

 

Підпишіться на акаунти Factum в соціальних мережах: facebook,  instagram або youtube, щоб залишатися в курсі новин!