Американський аукціон авто IAAI: асортимент, переваги та недоліки
IAAI (розшифровується як Insurance Auto Auctions, Inc) – компанія, яка спеціалізується на продажі автомобілів, в основному б/в і постраждалих від страхових випадків. Заснована в 1982 році і займається організацією аукціонів, де такі машини продаються з величезною знижкою – ціна в більшості випадків буде вигідною, навіть якщо врахувати вартість їхнього відновлення. Для мешканців України та багатьох інших країн майданчик дає реальну нагоду придбати автомобіль своєї мрії недорого.
Огляд аукціону IAAI
IAAI (або Insurance) – одна з найпопулярніших платформ для перепродажу авто за низькими цінами, яка за кількістю лотів поступається, мабуть, тільки Копарту. 80% авто тут пропонують страхові компанії, а це високий показник. Опис лотів досить докладний і чесний. У той же час залишає бажати кращого технічна частина: сайт і програма можуть гальмувати, в результаті створюються серйозні проблеми для покупця, який бажає зробити ставку. А зараз давайте розберемося з основними особливостями аукціону.
Принципи роботи
Отже, продавці надають IAAI автомобілі, які зазвичай були у вжитку і мають пошкодження. Компанія перевіряє та фіксує документально стан кожної машини, робить її фотографії й опис, а потім виставляє на торги. Далі зареєстровані користувачі з різних куточків земної кулі можуть робити ставки на цікаві їм лоти. Хто дав більше, той отримує право на викуп.
У компанії простежуються такі вигідні нам принципи роботи:
- Надання покупцям максимально повної інформації про стан автомобіля та його комплектацію.
- Боротьба з шахрайством. Аукціон IAAI створив для клієнтів програми CarCrush і TitleTrac, які допомагають запобігти незаконним угодам.
- Робити ставки на частину лотів можна без дилерської ліцензії.
На Insurance є можливість брати участь у так званих “нічних” торгах (термін пов’язаний з часом їх проведення в нашому часовому поясі, а не в американському). Це торги з вельми обмеженим терміном, найчастіше там менше учасників і ставок, а відповідно є можливість урвати хороший лот недорого. Водночас у політиці компанії є деякі незручності:
Не можна заходити одночасно з одного облікового запису на двох різних пристроях – другого користувача система “не пускає” (викидає).
Фільтр пошуку та інтерфейс досить складні. Компанія намагається стверджувати протилежне, але ми маємо з чим порівняти – Copart у цьому плані краще.
На більшості лотів встановлено так званий мінімальний резерв продавця. Іншими словами, якщо ставка була нижчою, ніж та, на яку розраховував продавець, покупцю можуть просто відмовити. Після цього лот опубліковується заново, причому це може відбуватися багато разів – доки не буде поставлена “мінімальна” сума.
Як бачимо, достатньо і плюсів і мінусів, а що переважує – вирішувати вам.
Реєстрація
Реєстрація на iaai.com доступна всім бажаючим. Створити обліковий запис тут зовсім нескладно:
- Заходимо на сайт iaai.com і клікаємо на кнопку “Register”.
- Вводимо запитані особисті дані: ім’я, прізвище, email.
- Вигадуємо пароль. Він має бути довжиною від 7 до 20 символів, серед них – не менше 1 літери, а також присутність цифр або символів !, @ або #.
- Вводимо капчу.
- Читаємо та приймаємо умови.
- Відповідаємо на запитання, які будуть поставлені. Серед них – з якої країни, номер телефону, тип вашої діяльності тощо.
Можна продовжити користуватися сайтом як гість або покупець. Перший варіант безкоштовний, а другий вимагає внеску 200 USD на рік і підтвердження особи через завантаження документів, надання персональних даних типу дати народження й адреси. В останньому випадку потрібно буде сплатити за участь кредитною карткою або банківським переказом.
Використання платформи
Щоб використати платформу IAAI у своїх цілях, надалі потрібно буде сплачувати й інші внески за кожен куплений автомобіль. Але навіть з огляду на це вигода, як правило, перекриває витрати. Ось що потрібно, щоб використовувати платформу для здійснення угод:
- Використовувати пошук лотів за потрібними критеріями. Для цього увійдіть у вкладку Vehicles та натисніть на Search. Можна вибирати такі критерії, як тип транспортного засобу, марка, модель, рік, пробіг, тип палива, кількість циліндрів, тип приводу і т. д. А ось за обсягом двигуна сортування немає.
- Щоб отримати більше корисної інформації про лот, слід натиснути на номер. На сторінці, що відкрилася, ви побачите більш докладні дані: фотографії та звіт про технічний стан авто.
- Щоб зробити ставку, потрібно натиснути кнопку Bid.
- Щоб відстежувати торги та долю лота, натисніть кнопку Watchlist.
- Якщо вам потрібний автомобіль за певними критеріями, але такого поки що немає, використовуйте функцію “Збережений пошук”. Тоді вам надходитимуть повідомлення про появу відповідних лотів.
На сайті є така функція, як калькулятор вартості (cost calculator). Ввівши вартість самого лоту, ви можете відразу подивитися всі додаткові платежі та підрахувати загальну суму.
Ще один із важливих моментів – у нижньому правому кутку сторінки є функція перемикання російською мовою. Однак оскільки він автоматизований (щось на зразок Google-перекладу), деякі вважають за краще користуватися англійською версією.
Класифікація автомобілів
На IAAI використовуються різні класифікації автомобілів, які допомагають покупцям зрозуміти їхній стан та історію. Ось приклади:
- Страхові. Це ТЗ, які потрапили під страховий випадок і виставлені на аукціоні через недоцільність їхнього ремонту в США. Автовласник отримав за свого “залізного друга” компенсацію після ДТП, крадіжки, стихійного лиха тощо, а тепер страхова компанія теж хоче виручити за нього якусь суму.
- Пошкоджені. Це машини, які потребують ремонту, без відновлення їх експлуатація буде неможлива.
- Відновлені. Раніше ці авто були теж пошкодженими, проте продавець їх упорядкував. Стан таких машин не завжди ідеальний, але, як правило, прийнятний.
- Цілі. На сайті є і така категорія лотів, вона зазвичай стає об’єктом пильної уваги покупців з різних країн. Це теж б/в авто, проте їхній пробіг невеликий, а в історії немає серйозних пошкоджень.
- Безнадійні. Ця категорія включає такі машини, відновити які коштує дорожче ніж купити нову. Їх купують здебільшого на запчастини або для експорту до країн, де вартість ремонту дуже низька.
На майданчику також можна шукати лоти по типу транспортного засобу:
- мототехніка;
- виставочні, колекційні та спортивні машини;
- комерційні автомобілі;
- спеціалізована техніка та пов’язане з нею обладнання.
Є й класифікація за типом завданих збитків:
- вдарені;
- викрадені;
- постраждалі від повені;
- постраждалі від вогню;
- інші варіанти – вандалізм тощо.
Це лише деякі з прикладів класифікації автомобілів на IAAI. Якщо вийде в них зорієнтуватися, можна відсіяти непотрібні лоти і підібрати варіанти, що відповідатимуть вашим очікуванням.
Типи продавців
Платформа IAAI об’єднує різні типи продавців. Їх важливо знати, адже коли ви розумієте, хто виставив лот, матимете більше шансів на укладання вигідної угоди. Виділимо такі категорії:
- Страхові компанії. Як мовилося раніше, на Іншуренсі це переважна більшість. Вони пропонують автомобілі, які були застраховані та за якими було виплачено компенсацію власнику.
- Фінансові установи Банки, а також лізингові компанії та кредитні організації також можуть виставляти на продаж автомобілі, оскільки іноді вони беруться у заставу. Коли власник не сплачує борги у строк, машина може піти з молотка.
- Виробники. Деякі компанії, що створюють автомобілі, можуть використовувати майданчик IAAI, щоб продавати транспортні засоби, що використовуються у тест-драйвах, або, наприклад, прес-моделі.
- Дилери та перекупники. Їхній відсоток тут відносно невеликий, проте вони присутні. Ця категорія може мати доступ до деяких видів автомобілів і купувати їх за оптовими цінами, а потім перепродувати їх дорожче.
- Компанії, що володіють автомобільними парками або займаються орендою транспортних засобів. Необхідність у продажу може виникати, коли автопарк оновлюється, авто виводиться з експлуатації або коли термін оренди спливає.
Розуміння того, хто продає той чи інший лот, може допомогти розібратися в особливостях ціноутворення й прийняти виважене рішення.
Участь у торгах: система ставок, правила торгів та оформлення угоди
На платформі IAAI діє стандартна для аукціонів система – хто запропонував більше, той і забрав лот. Для зручності користувачів платформа надає можливість автоматичного підвищення ставки в межах зазначеної суми. Працює так: ви вказуєте максимальну суму, яку готові заплатити, а в міру підвищення ставок від інших користувачів ваша пропозиція автоматично збільшується. Якщо найвища ставка була зроблена в останні хвилини, час торгів може бути продовжено.
Аукціон Іншуренс має низку правил і обмежень, з якими потрібно рахуватися. Це, зокрема, вимоги до мінімальної ставки, додаткових зборів і комісій, у тому числі за наданий звіт про автомобіль. Для окремих категорій покупців можуть бути встановлені додаткові умови й обмеження.
- Право на участь у торгах надається лише повнолітнім особам, тобто мінімальний вік – 18 років.
- Деякі категорії лотів доступні лише дилерам.
- Перед торгами потрібно зробити заставу – це певний відсоток від очікуваної ставки. Це правило введено, щоб переконатися у зацікавленості та платоспроможності покупця. За відсутності застави ставку зробити не вийде.
Якщо всі умови дотримані, відбувається оформлення угоди з IAAI чи продавцем. Потрібно підписання офіційного договору купівлі-продажу та оплата лоту у встановлений термін. Також покупець зобов’язаний організувати доставку автомобіля.
Організація доставки: порядок дій, витрати і терміни
Як саме організувати доставку самостійно?
- Спочатку слід вибрати транспортну компанію. На самому аукціоні є можливість знайти таких підрядників, проте за бажання їх можна пошукати самостійно.
- Укладіть контракт із такою компанією. Попередньо, звичайно, слід обговорити всі деталі: місце навантаження і призначення, спосіб доставки, терміни та вартість.
- Оплатіть послуги компанії.
Розрахунок вартості вам допоможе зробити обрана компанія. На ціну впливає багато факторів: відстань, тип транспорту, додаткові послуги. Терміни теж відрізняються, однак, з урахуванням віддаленості України від США, зазвичай, очікування становить від 1 до декількох місяців. Якщо не хочете чекати надто довго, обговоріть свої побажання з логістичною компанією.
І завжди варто пам’ятати, що всі турботи з купівлі авто зі США на аукціоні (наприклад, тому ж IAAI) можна покласти на професіоналів із компанії Factum Auto. Ми допоможемо вам не втратити гроші через недобросовісність продавця, а реально заощадити.

