Типи пошкоджень авто на аукціонах США
Щоб купити автомобіль із США з вигодою, корисно спочатку розібратися в типах пошкоджень, які там трапляються. Тоді легше зорієнтуватись, чи варто брати такий транспортний засіб. Страхові аукціони Копарт та Іншуренс (IAAI) зазвичай пропонують машини з історією ДТП, в той час як Манхейм – уживані авто в задовільному стані. Далі ми поговоримо більше про МС із США, які дійсно серйозно постраждали. Вони вимагають ґрунтовного ремонту, але й заощадити на них якомога більше.
Потрібно розуміти, що є різні варіанти класифікації ушкоджень. Для зручності сприйняття ми їх згрупуємо.
Авто після зіткнення: із зазначенням пошкодженої частини
Якщо один автомобіль зіткнувся на дорозі з іншим, щонайменше одна його частина серйозно постраждала. На аукціонах зазвичай вказується яка саме:
- Front End, тобто передня частина. Це може бути наслідком лобового зіткнення з іншою машиною або в’їзду в огорожу. У такому випадку зазвичай, крім передньої частини корпусу, пошкоджено оптику, навісне обладнання, лонжерони або мотор.
- Rear End, або задня частина. В даному випадку, швидше за все, хтось рухався позаду і не розрахував правильно дистанцію, або ж зіткнення сталося при різкому гальмуванні у щільному потоці транспорту. Також можливо було зіткнення з перешкодою при русі заднім ходом. Якщо ви побачили таке пошкодження, слід оцінити його ступінь. Легкий та середній тип у наших умовах можна відновити легко та недорого, тому авто з такою проблемою є гарним вибором.
- Side, тобто сторона. Такий тип пошкодження є найпоширенішим, а виникає при бічних зіткненнях на дорозі, наприклад при обгоні. Зазвичай у цьому випадку потрібно ремонт навісного обладнання та відновлення геометрії кузова.
- All Over, у перекладі – скрізь. При деяких ДТП або під час стихійного лиха автомобіль може бути пом’ятий з усіх боків. Цей тип пошкодження поєднує три попередні. У цьому випадку бюджет на ремонт буде досить високим.
На аукціоні Copart зустрічаються такі лоти, в яких послідовно згадуються 2 або 3 вищеописані ушкодження. Це слід розуміти так, що пошкоджений автомобіль більш ніж з одного боку, причому чим вище рядок, тим більше вм’ятина або деформація. Тобто коли машина постраждала з усіх боків, спочатку перераховуються ушкодження в порядку зменшення, а підсумовано цю характеристику діагнозом All Over.
До цієї ж категорії можна віднести пошкодження Top Roof (дах, або верх авто). У цьому випадку причиною проблем частіше є предмет, що впав зверху, але може бути і дотик з великим транспортом – скажімо, з тягачом. Часто дах пошкоджений настільки сильно, що його можна лише замінювати, а це досить затратно. Але трапляються й випадки, коли дефект не особливо помітний і машину можна використовувати в такому вигляді навіть без ремонту.
Зазначені причини страхового випадку
Пожежа, повінь, град, вандалізм – усі ці примітки означають причину страхового випадку. У таких ситуаціях потенційному покупцю можна постаратися уявити, із чим пов’язана та чи інша ситуація. Приклади:
- Hail (град). В цьому випадку вм’ятини можуть бути як невеликими, так і досить великими, часто по всьому периметру кузова. Іноді в машині розбиті шибки. Такі пошкодження зазвичай легко усуваються. Часом можна навіть купити зовсім нову машину, яка, наприклад, стояла на майданчику дилера, але потрапила під град. Такі проблеми усуваються вакуумною рихтуванням, причому цим методом можна навіть зберегти заводську фарбу. Але буває, що дешевше і практичніше замінити пошкоджену частину (наприклад, капот), а не випрямляти її – потрібно дивитися по ситуації.
- Vandalism (вандалізм). Якщо хтось за мотивами особистої неприязні чи простого хуліганства подряпав кузов, описав його чи написав погані слова, проколов шини чи скла, це класифікується як вандалізм. Зазвичай це цілком невинні ушкодження – такі лоти часто найласкавіший шматок для покупців авто зі США.
- Water/Flood (потоплені та залиті водою). Цій категорії, навпаки, покупці найчастіше бояться. І небезпідставно, адже якщо машина постраждала від повені, її відновлення може бути дуже дорогим, або неможливим. Але трапляється і так, що невдаха автовласник просто не зачинив вікна свого залізного друга під час зливи. Страхові компанії у США в більшості випадків виплачують компенсацію і за таку шкоду. Хоча вода в будь-якому випадку завдає шкоди, наприклад, електроніці, часом і утопленик може бути цілком нормальним лотом.
- Burn, з додаванням: engine, interior (означає: пожежа, а додавання – двигун, салон). У додатку зазначається, що саме згоріло. Під впливом відкритого полум’я автомобіль буває пошкоджений і частково, і дуже. Кузов може розплавитись, часто страждають такі елементи авто, як шини, салон, панель приладів, електроніка. Ремонт іноді вимагає фарбування, перепрошивки електроніки, відновлення салону.
Проблема з VIN
Інші проблеми можуть бути пов’язані з VIN.
- VP-Replaced VIN (замінений VIN). Було виявлено маніпуляції з кодом авто. Кузов машини може бути перероблений або переварений.
- Missing/Alerted VIN (відсутній VIN). Перевірка коду неможлива через його втрату.
В обох випадках лот не рекомендується до покупки через можливі проблеми з оформленням.
Спроби ремонту
Лоти зі словом Repair означають, що машину намагалися ремонтувати.
- Partial/Incomplete Repair – це часткове або незавершене відновлення. Спроба ремонту з боку власника була, але його не закінчив. Можливо, зроблено косметичні зміни, а основні залишені на покупця.
- Rejected Repair – це відхилений ремонт. Відновленням таких машин займався страховик чи дилер, проте якість такого ремонту не відповідала певним стандартам. Відповідно, його не прийняли чи відхилили.
Природний знос, поломки та описи типу проблеми, що виникла
Решта видів пошкоджень виглядає так:
- Normal Wear (природне зношування). Переважно це автомобілі з великим пробігом. Машиною довго користувалися, вона набридла власнику або стала серйозно барахлити. Відремонтувати її можна, але зробити це дешевше в Україні.
- Biohazard/Chemical (біо-небезпека/хімічний). У салоні з’явився неприємний запах, природою якого може бути дуже багато: куріння, проблеми з кондиціюванням, витоку олії або поява цвілі в салоні. Але трапляються й серйозніші проблеми, наприклад пов’язані із забрудненням отруйними речовинами.
- Mechanical (механічні). Пошкоджено основні вузли та агрегати. Engine damage або Transmission damage – пошкодження двигуна та трансмісії – досить важко усуваються.
- Minor dents/scratches (невеликі вм’ятини та подряпини). Це можуть бути невеликі дефекти, які легко виправити. Однак такі лоти насправді рідкість, адже навіть у США через кілька подряпин машину не відправлять на аукціон. Часто під такими примітками ховаються не відновлені після дорожньо-транспортних пригод автомобілі.
- Rollover (переворот). Машина, що перекинулася. Часто вона виявляється повністю понівеченою, але кожен випадок потрібно розглядати індивідуально.
- Stripped (розграбований або, як кажуть, “роздягнений” автомобіль). Це коли деякі частини салону чи кузова вкрали чи зняли.
- Undercarriage (днище, підвіска). У цьому випадку пошкоджено нижню частину авто. Купувати такі транспортні засоби буває дуже небезпечно.
- Recovered Thefts (повернення після викрадення). Автомобіль спочатку викрали, але потім після відшкодування власнику збитків знайшли. Такі лоти можуть бути цілими, проте часом у комплекті не вистачає ключів, також часто є сліди злому.
Як бачимо, здебільшого знання типу ушкоджень дає лише приблизне уявлення про проблему. Для ухвалення виваженого рішення автомобіль потребує подальшої перевірки. У цьому можуть допомогти фахівці Factum Auto.

